Ana Sayfa / Amasya Tarihi Eserleri / Kaya Mezarları / Aynalı Mağara

 
Aynalı Mağara

 

 
 

Aynalı Mağara’ya ulaşmak için; şehir merkezinden yaklaşık 3 kilometrelik bir yolculuk yapmanız gerekiyor. Amasya çevre yoluna çıkıp Samsun yönünden sağa ayrılan "Ziyaret Beldesi" yolunu takip ettiğinizde; eğer güneş ışığı uygun bir açıdaysa, kayalık alanın üzerindeki ışıltıyı hemen fark edersiniz. Bu ışıltının nedeni; Kaya Mezarları arasında en iyi işlenmişi ve tamamlanmışı olan bu mekânın tamamının ve usta bir taş işçiliğiyle yapılan cephesinin parlatılmış olmasından başka bir şey değil… Zaten bu kaya mezarına "Aynalı Mağara" denmesinin nedeni de işte bu ışıltı…

Yerden dört basamakla çıkılan ve 1.65 m. yüksekliğindeki mezar düz bir kayaya oyulmuş ve büyük bir ihtimalle, mezar olarak değil, ibadet amaçlı yapılmış. İç mekânın çok geniş olması, duvarlardaki renkli resimler ve mağaranın alınlığında yazan "Arzın / Kainatın Büyük Rahibi Tes" yazısı; Büyük Rahip Tes'in mezar odası olduğunu kanıtlamaktadır

Kareye yakın dikdörtgen tonoz örtülü mekanın doğu köşesinde mezar nişi, çukuru bulunur.
11.yüzyılda yapıldığı tahmin edilen renkli duvar resimleri bulunuyor. Ayrıca; tonoz kısmında da altısı sağda, altısı solda olmak üzere, on iki havarinin tasvirleri yer alıyor. Aynı odanın kuzey ve güney duvarlarında; kadın ve erkek figürleri göze çarpıyor.

Hz. İsa’nın oniki havarisinden birinin, Hıristiyanlığı buradan yaydığına inanılan mezarın doğu cephesinde ise; Hz. İsa, Hz. Meryem ve Iohannes’ten oluşan Deisis kompozisyonu bulunuyor.

 
 
Foto Galeri

Amasya
Amasya Tarihi
Amasya Tarihi Eserleri
Amasya Müzeleri
Amasya Doğa Güzellikleri
Amasya Kaplıcaları
Amasya Yaylaları
Amasya Yöre Kültürü
Amasya Yöre Mimarisi
Amasya El Sanatları
Amasya Yöresel Mutfak
Amasya Ulaşım
 

Ana Sayfa  -  İletişim  -  Yasal Uyarı  -   Site Haritası  -   Künye

 

 
Amasya Seyahat Rehberi
Amasya Otelleri
Amasya Pansiyonları
Amasya Restoranları
Amasya Kiralık Araç
Amasya Seyahat Acenteleri
Amasya Alışveriş Rehberi
Amasya Yöresel Gıda Ürünleri
Amasya Yöresel El Sanatı Ürünleri
Amasya Gezi Rehberi
Amasya
Amasya Tarihi
Amasya Tarihi Eserleri
Amasya Müzeleri
Amasya Yaylaları
Amasya Doğal Güzellikleri
Amasya Kaplıcaları
Amasya Ulaşım

Amasya Kültür Rehberi

Amasya Yöre Kültürü
Amasya Yöresel Mimari
Amasya El Sanatları
Amasya Yöresel Mutfak
 
 
Bu sayfada bulunan bilgiler, yazılar, fotoğraflar 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası ile koruma altına alınmıştır. Lanse Tanıtım ve Yayıncılık Hizmetleri Ltd.Şti.'den önceden yazılı muvafakat alınmaksızın, iş bu web sayfasındaki bilgi ve fotoğrafların kullanılması, ya da bilgilerin kısmen ya da tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, yayınlanması, yayımlanması yasaktır.