Ana Sayfa / Amasya Tarihi Eserleri / Bimarhane / Bimarhane (Dârüşşifa)

 
Bimarhane (Dârüşşifa)

 

 

Bimarhane (Darüşşifa) GPS Koordinatı: N 40.65392 E 035.83534 Rakım: 406m.
 

Amasya’nın Yakutiye Mahallesi’ndeki ana cadde üzerinde bulunan bu yapının, aslında bir medrese olduğuna dair görüşler bulunmakla birlikte; yapılışından günümüze kadar geçen süre boyunca, hep “Bîmarhâne (Dârüşşifâ)” olarak tanınmış. Anadolu Selçukluları’nın yıkılmasının ardından, Amasya’nın İlhanlı hâkimiyetine girdiği dönemde, 1308-1309 yıllarında inşâ edilen yapıyı; İlhanlı Hükümdârı Olcayto Mehmet Hüdâbende ve eşi İlduş (Yıldız) Hatun adına, köleleri Amber Bin Abdullah yaptırmış.

Anadolu’da benzer örneklerine, Sultaniye’de, Sivas’ta ve Divriğ’de rastlanan ve hem Selçuklu, hem de Osmanlı dönemlerinde yapılan Dârüşşifâlar (Bîmarhâneler);  Amasya Bîmarhânesi de günümüze ulaşmış en iyi örneğindendir.

Bîmarhâne; revaklı avlusu ve iki eyvanı ile klasik Selçuklu medreselerine benziyor. Buna göre; Selçuklu medreselerinde olduğu gibi anıtsal görünüşlü ve dikdörtgen planlı yapının giriş cephesi, diğer cephelere göre daha farklı ve girişin kilit taşında, bağdaş kurmuş bir insan figürü işlenmiş.

İki yanında pencere nişleri bulunan, yuvarlak kemerli girişin üzeri, mukarnaslı ve sivri kemerli olarak devam ediyor. Yine girişin her iki yanı, üçer şerit hâlinde, geometrik şekillerle bezenmiş ve son derece ince bir işçilikle yapılan taş oymalardaki kıvrık dallar ile yaprak motifleri, portali süsleyen geometrik bezemeyi tamamlıyor. Ayrıca; portalin köşelerindeki silindirik kulelerle, cephe daha da belirginleştirilmiş ve ilk kez Sivas’ta görülen palmet ve rumilere burada da rastlanıyor.

Duvarları kesme taşlarla örülen Dârüşşifâ’nın avlusuna; giriş eyvanının iki yanındaki, iki tonozlu bölümden geçiliyor. Girişin tam karşısında; giriş eyvanından daha büyük olan ve beşik tonozlu dershane eyvanı bulunuyor. Yan bölümlerde; üçer silindirik sütun ve dört sivri kemerli revakların arkasında, beşik tonozlu ve dikdörtgen biçimli hücreler yer alıyor ve köşe hücreleri, avluya, birer kapı ile açılıyor.

Kimbilir kaç hastanın şifâ bulduğu Bîmarhâne’de 14 yıl boyunca görev yapmış ve kendisi de Amasyalı bir hekim olan Sabuncuoğlu Şerafeddin’in; burada "Cerrahiye-i al Haniye" adlı kitabını yazdığı ve tıbbî minyatürlerle süslediği kitabını, dönemin padişahı Fatih Sultan Mehmet’e sunduğu da biliniyor…

Ancak; 19.yüzyılda önemini yitiren Bîmarhâne; önce ipekböceği kozacılarının yeri olmuş, sonra da Amasyalı esnaf tarafından depo olarak kullanılmış… 1939 yılındaki Erzincan depreminden sonra harap olan, 1945 yılında dış cephesinin, 1992-1997 yıllarında da tamamının restore edildiği bu yapı; 1999 yılından beri, Belediye Konservatuarı olarak hizmet vermeyi sürdürüyor.

 
 
Foto Galeri
 
360 Sanal Tur

 

Amasya
Amasya Tarihi
Amasya Tarihi Eserleri
Amasya Müzeleri
Amasya Doğa Güzellikleri
Amasya Kaplıcaları
Amasya Yaylaları
Amasya Yöre Kültürü
Amasya Yöre Mimarisi
Amasya El Sanatları
Amasya Yöresel Mutfak
Amasya Ulaşım
 

Ana Sayfa  -  İletişim  -  Yasal Uyarı  -   Site Haritası  -   Künye

 

 
Amasya Seyahat Rehberi
Amasya Otelleri
Amasya Pansiyonları
Amasya Restoranları
Amasya Kiralık Araç
Amasya Seyahat Acenteleri
Amasya Alışveriş Rehberi
Amasya Yöresel Gıda Ürünleri
Amasya Yöresel El Sanatı Ürünleri
Amasya Gezi Rehberi
Amasya
Amasya Tarihi
Amasya Tarihi Eserleri
Amasya Müzeleri
Amasya Yaylaları
Amasya Doğal Güzellikleri
Amasya Kaplıcaları
Amasya Ulaşım

Amasya Kültür Rehberi

Amasya Yöre Kültürü
Amasya Yöresel Mimari
Amasya El Sanatları
Amasya Yöresel Mutfak
 
 
Bu sayfada bulunan bilgiler, yazılar, fotoğraflar 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası ile koruma altına alınmıştır. Lanse Tanıtım ve Yayıncılık Hizmetleri Ltd.Şti.'den önceden yazılı muvafakat alınmaksızın, iş bu web sayfasındaki bilgi ve fotoğrafların kullanılması, ya da bilgilerin kısmen ya da tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, yayınlanması, yayımlanması yasaktır.