Ana Sayfa / Amasya Tarihi Eserleri  / Arkeolojik Alanlar / Ferhat Su Kanalı

 
Ferhat Su Kanalı

 

 

Ferhat Su Kanalı GPS Koordinatı: N 40.632546 E 35.814018 Rakım 422
 

Helenistik dönemin sonları ile Roma döneminin başlarında; Antik Amasya kentinin su ihtiyacını karşılamak üzere yapılmış olan ve er yer 120 cm. yüksekliğinde, 90 cm. genişliğinde, 25 kilometre uzunluğunda bir kanal bu… Su terazi sistemi kullanılarak oyulan kanal; kimi yerlerde üzeri tonoz örtülü tüneller açılarak, kimi yerlerde de duvarlar örülerek inşa edilmiş.
Halk arasında; bu kanalların, çok sevdiği Şirin’e kavuşmak için dağları delen Ferhat tarafından yapıldığına dair, yaygın bir inanış var. Bu inanış; kanalın, Amasya il merkezinin güneyindeki Ferhat Dağı’nın eteğinde bulunmasından kaynaklanıyor ve ister-istemez, "Ferhat ile Şirin Efsânesi"ni çağrıştırıyor.

Ferhat ile Şirin Efsanesi
Efsaneye göre; Ferhat, Pers döneminde yaşamış ünlü bir nakkaş. Sultan Mehmene Banu'nun kızkardeşi Şirin için yaptırdığı köşkün süslemelerini yaparken Şirin'i görmüş ve iki genç birbirlerine sevdalanmışlar. Bunun üzerine; Ferhat, Sultan'a haber salarak, Şirin'i istetmiş. Ancak; Sultan, içten içe buna rıza göstermediğinden, Ferhat'ı oyalamak için, Elma Dağı'nı delip şehre su getirmesini şart koşmuş. Ferhat da sevdiği kıza kavuşmak için ve yüreğindeki sevdanın verdiği güçle, hemen işe koyulmuş ve dağı delmeye başlamış. Tam kanal tamamlanmak üzereymiş ki; Mehmene Banu, yaşlı dadısını Ferhat'ın yanına gönderip Şirin'in öldüğü haberini ulaştırmış. Acıdan çılgına dönen Ferhat’ın havaya fırlattığı külüng, düşerken, Ferhat'ın başına isabet etmiş ve Ferhat oracıkta canını teslim etmiş. Şirin bunu duyar da yerinde durur mu? Durmaz elbet!.. Kazanın gerçekleştiği yere korku ve endişe içinde geldiğinde, Ferhat’ın cansız bedenini görünce; duyduğu acıya daha fazla dayanamamış ve kendini kayalıklardan aşağıya bırakmış. İki sevdalıyı; can verdikleri kayalıklarda, yan yana gömmüşler. Bu efsaneyi kulaktan kulağa aktaranlar derler ki; her bahar, iki mezar üzerinde, iki gül biter ve birbirlerine doğru yönelirlermiş. Ancak; tam birbirlerine kavuşmak üzereyken, mezarların ortasında bir kara çalı belirir ve iki gülün kavuşmalarını engellermiş.

İşte bu efsanenin kaynağı olarak görülen ve kâh örme duvarlardan, kâh tünellerden geçerek şehir merkezine ulaşan kanal; Kapıkaya, Memi Dede mezarlığı, Gök Medrese ve Beyazıtpaşa mahallelerinde de devam ettikten sonra, Şirvanlı Camii önünde son buluyor. Ayrıca; güzergâhının ‘Ferhatarası’ mevkii’nde, karayoluna paralel olan kanalın, yaklaşık 2 kilometrelik bölümünü, dışarıdan, kolayca izleyebilmek de mümkün.

 
 
Foto Galeri
 
Uydu Haritası

Amasya
Amasya Tarihi
Amasya Tarihi Eserleri
Amasya Müzeleri
Amasya Doğa Güzellikleri
Amasya Kaplıcaları
Amasya Yaylaları
Amasya Yöre Kültürü
Amasya Yöre Mimarisi
Amasya El Sanatları
Amasya Yöresel Mutfak
Amasya Ulaşım
 

Ana Sayfa  -  İletişim  -  Yasal Uyarı  -   Site Haritası  -   Künye

 

 
Amasya Seyahat Rehberi
Amasya Otelleri
Amasya Pansiyonları
Amasya Restoranları
Amasya Kiralık Araç
Amasya Seyahat Acenteleri
Amasya Alışveriş Rehberi
Amasya Yöresel Gıda Ürünleri
Amasya Yöresel El Sanatı Ürünleri
Amasya Gezi Rehberi
Amasya
Amasya Tarihi
Amasya Tarihi Eserleri
Amasya Müzeleri
Amasya Yaylaları
Amasya Doğal Güzellikleri
Amasya Kaplıcaları
Amasya Ulaşım

Amasya Kültür Rehberi

Amasya Yöre Kültürü
Amasya Yöresel Mimari
Amasya El Sanatları
Amasya Yöresel Mutfak
 
 
Bu sayfada bulunan bilgiler, yazılar, fotoğraflar 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası ile koruma altına alınmıştır. Lanse Tanıtım ve Yayıncılık Hizmetleri Ltd.Şti.'den önceden yazılı muvafakat alınmaksızın, iş bu web sayfasındaki bilgi ve fotoğrafların kullanılması, ya da bilgilerin kısmen ya da tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, yayınlanması, yayımlanması yasaktır.