Ana Sayfa / Müzeler / Amasya Müzesi

 
Amasya Müzesi

 

Amasya Müzesi GPS Koordinatı: N 40.64948 E 035.82462
 
Giriş: 5 TL Müzekart: Geçerli
 

1925 yılında kurulan müze; önceleri, az sayıda mevcut olan arkeolojik eserlerin sergilenmesi için açılmış. Sergilenecek teşhirlerin çoğalmasıyla 1977 yılında bugünkü binasına taşınmış ve 1980 yılında da hizmete açılmış.

Geç Neolitik Çağ, Kalkolitik Çağ, Tunç Çağı, Hitit, Frig, İskit, Pers, Helenistik, Roma, Bizans, Selçuklu, İlhanlı dönemlerine ve son olarak Osmanlı İmparatorluğu’na ev sahipliği yapan Amasya’nın tarihi bilgilerinin yanında; sikke, mühür, el yazmaları ve dünyanın sergilenmekte olan tek Müslüman mumyaları da bu müzede görülebilir.

Hitit, Roma, Bizans, Danişmendliler, Selçuklu ve Osmanlı dönemine ait tarihi taş eserler sergilenmekte. Müzenin ikinci katında 14.yüzyılda Amasya’da hâkimiyet kuran İlhanlılara ait olduğu düşünülen 8 adet mumya bulunuyor.

 
Amasya Müzesi Foto Galeri
 

Dünyanın Sergilenmekte Olan Tek Müslüman Mumyaları...
Tarih boyunca, ‘ölümün bir son olmadığına ve ‘ölümden sonra bir başka hayatın varlığına inanmak istedi ve inandı insanoğlu… Bu inanış; insanın varlığını oluşturan iki unsurdan ‘ölümsüz’ kabul edilen ruh ve ‘ölümlü’ beden arasında, ‘eşit koşullar sağlama’ arayışına yönlendirdi onu ve arayışlarının sonunda da “mumyalama tekniklerini geliştirdi. "Mumya" ya da "mumyalama" sözcüklerinin, zihinlerde hemen Eski Mısır Uygarlığını çağrıştırdığı bir gerçek…

Anadolu topraklarında kurulmuş ve yaşamış uygarlıklardan günümüze kadar ulaşan 40 kadar mumya; hâlen, ülkemizin çeşitli illerindeki müzelerde sergileniyor. Ancak; bu mumyaların, Amasya’da sergilenenleri, diğerlerinden farklı.
Çünkü; Amasya Müzesi’nde sergilenmekte olan 8 mumya; Türkiye’de ve dünyada, açıkta sergilenmekte olan, tek ‘Müslüman mumya’ örnekleri ve üstelik; mumyalama tekniğinde, genellikle cesedin iç organlarının çıkarılmasına karşılık, buradaki mumyalar, uzmanların araştırmalarından elde edilen kanıtlara göre, iç organlarıyla birlikte korunmuş.

Günümüze 13. ve 14. yüzyıllardan kalan ve Danişmendlilere ve İlhanlılara ait olduğu sanılan bu mumyalardan bazılarının; hem etkileyici, hem de hüzünlü bir öyküleri var ve bu öykülerin en çarpıcı ortak noktası, idam edilerek öldürülmüş olmaları…
Amasya tarihine dair kimi kaynaklarda; bir zamanlar Fethiye Camisi’in altındaki mahzende bulunan ve 1855 yılında Cumudar Türbesi’ne nakledilen bu mumyalardan birinin, İlhanlılar döneminde Amasya Valiliği yapmış olan İzzettin Pervane Bey’e; birinin, Pervane Bey’in cariyelerinden birine; diğer ikisinin ise Pervane Bey’in kızlarına ve oğullarına ait olduğu düşünülüyor.

Cumudar Bey ve İşbuğa Bey’in mumyaları ise; Burmalı Minare Camisi’nin bitişiğinde bulunan ve "Şehitler Türbesi" olarak bilinen türbeden, 1928 yılında, o zamanki müze memurluğuna nakledilmişler ve o yıllarda Yeşilırmak kenarında bulunan II. Bayezid Medresesi’nin dershane eyvanında sergilenmeye başlanmışlar.

Ancak; 1952 yılında meydana gelen Yeşilırmak taşkınında sular altında kaldıklarından, önemli ölçüde zarar görmüşler. Müze Müdürlüğü’nün 1962 yılında Gökmedrese’ye taşınması üzerine de önce Torumtay Türbesi’nin "cenazelik" kısmında, daha sonra da kısa bir süre Sultan Mesud Türbesi’nin ikinci katında sergilenmişler.
Günümüzdeyse; Amasya Müzesi’nin ikinci katındaki özel bir alanda sergileniyorlar ve farklı yaşlardaki bu mumyalar; zamana yüzyıllar boyu gösterdikleri direncin bundan sonra da sürebilmesi için, özel koşullarda korunuyorlar…

Buradaki ortam sıcaklığı 19 ile 21 derece, nem oranı ise %55 ile %60 arasında sabit tutuluyor ve gerek Türkiye’nin, gerekse dünyanın, sergilenmekte olan tek Müslüman mumya örneklerinin zamana inat öyküsü; gelecek nesillerle de buluşmak üzere, sürüyor…

 
Amasya Müzesi Foto Galeri
 
Amasya Müzesi Tanıtım Filmi
 
Amasya Müzesi 360 Sanal Tur

  

 

Amasya
Amasya Tarihi
Amasya Tarihi Eserleri
Amasya Müzeleri
Amasya Doğa Güzellikleri
Amasya Kaplıcaları
Amasya Yaylaları
Amasya Yöre Kültürü
Amasya Yöre Mimarisi
Amasya El Sanatları
Amasya Yöresel Mutfak
Amasya Ulaşım
 

  
    
 
Uydu Haritası

 
  

Ana Sayfa  -  İletişim  -  Yasal Uyarı  -   Site Haritası  -   Künye

 

 
Amasya Seyahat Rehberi
Amasya Otelleri
Amasya Pansiyonları
Amasya Restoranları
Amasya Kiralık Araç
Amasya Seyahat Acenteleri
Amasya Alışveriş Rehberi
Amasya Yöresel Gıda Ürünleri
Amasya Yöresel El Sanatı Ürünleri
Amasya Gezi Rehberi
Amasya
Amasya Tarihi
Amasya Tarihi Eserleri
Amasya Müzeleri
Amasya Yaylaları
Amasya Doğal Güzellikleri
Amasya Kaplıcaları
Amasya Ulaşım

Amasya Kültür Rehberi

Amasya Yöre Kültürü
Amasya Yöresel Mimari
Amasya El Sanatları
Amasya Yöresel Mutfak
 
 
Bu sayfada bulunan bilgiler, yazılar, fotoğraflar 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası ile koruma altına alınmıştır. Lanse Tanıtım ve Yayıncılık Hizmetleri Ltd.Şti.'den önceden yazılı muvafakat alınmaksızın, iş bu web sayfasındaki bilgi ve fotoğrafların kullanılması, ya da bilgilerin kısmen ya da tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, yayınlanması, yayımlanması yasaktır.