Ana Sayfa / Amasya Tarihi

 
Amasya Tarihi

 

 

 

Tarihin girintili-çıkıntılı ve bol dönemeçli labirentindeki yolculuğuna, milattan önce 4000’li yıllarda başlamış Amasya… Bu da 8000 yıllık bir tarih yolculuğu anlamına geliyor. Bu yolculuğu kimlerin başlattığı henüz kesin olarak bilinememekle birlikte; Amasya doğumlu, ünlü tarihçi Strabon; sadece bir şehir olmaktan öte, bulunduğu vadi konumu sayesinde korunması kolay bir savunma merkezi olan bu şehri, Hz. İsa’nın doğumundan binlerce yıl önce, Amazon kraliçesi Amasis’in kurduğunu söylüyor.

Öte yandan; arkeolojik kazılar ve onların paralelinde sürdürülen tarih araştırmalarından anlıyoruz ki; milattan önce 7000-6500’den başlayan, uzun süreçte; sırasıyla; Hattilerin, Hititler’in, Frigler’in, Kimmerler’in, Lidyalılar’ın ve Persler’in hâkimiyetine giren Amasya toprakları; 200 yıl boyunca Mithridat-Pontus Krallığı’na başkentlik yapmış. Zaten, zirvesinde Amasya Kalesi’nin yer aldığı Harşena Dağı’nın eteklerindeki dik ve kayalık bölümde bulunan oyuklar ve kral mezarları da bu dönemden kalma… Milattan önce 70 ile milattan sonra 395 yılında Roma İmparatorluğu’nun “Doğu” ve “Batı” olmak üzere ikiye ayrılmasıyla, “Bizans” adıyla da anılan Doğu Roma İmparatorluğu’nun yönetimine verilen Amasya; Bizans ordusunun, 1071’de Alpaslan yönetiminde Anadolu’ya giren Türk ordusuna yenilmesi sonucu, Türk hâkimiyetiyle tanışmış. Hattâ; Bizans İmparatoru Romen Diogenes; tahttan indirildiğini de Amasya’da iken öğrenmiş.

Ardından; önce Danişmendliler’e, sonra da Anadolu Selçukluları’na ev sahipliği yapmış olan Amasya; zaman içerisinde Moğollar’ın, İlhanlılar’ın ve nihâyetinde de Osmanlı Devleti’nin yönetimine girmiş ve Sultan Murat, Şehzâdesi Yıldırım Bayezid’i, Amasya valisi olarak göndermiş. İşte Amasya’nın “şehzâdeler şehri” olarak tanınması süreci de bu gelişmeyle başlamış ve aralarında Çelebi Mehmet, II.Murat, Amasya’yı kelimenin tam anlamıyla bir “bilim ve sanat merkezi” konumuna getiren Şehzâde II. Bayezid, Kanunî Sultan Süleyman ve oğlu Şehzâde Mustafa aralarında en tanınmışları olmak üzere; Osmanlı Devleti’nin Şehzâdeleri, devlet yönetimine dair ilk deneyimlerini, bu şehirde yaptıkları valilik görevi sırasında edinmişler.

Kurtuluş Savaşı Sürecinde ve Cumhuriyet Döneminde Amasya:
Kurtuluş Savaşı’nın hemen öncesinde yaşanan gelişmeleri; "Osmanlı Devleti’nin, 30 Ekim 1918’de imzaladığı Mondros Mütarekesi uyarınca, Anadolu’nun, İtilâf Devletleri’nce işgal edilmesi" ve "Mustafa Kemâl Paşa’nın, 19 Mayıs 1919 günü, Samsun’a ulaşması" şeklinde özetlemek mümkün.

İşte Amasya’yı, Anadolu’daki Türk Kurtuluş Savaşı süreci ve Türkiye Cumhuriyeti tarihi açısından bir “kilometre taşı” konumuna taşıyan da Mustafa Kemal (ATATÜRK) tarafından, 22 Haziran 1919’da yayınlanan “Amasya Genelgesi’yle, Millî Mücadele sürecine ilk adımlarından birinin atılması…

Türkiye Cumhuriyeti döneminde, 20 Nisan 1924’te "il" statüsünü kazanan Amasya ise; milattan önce 6500’de başladığı ve yaklaşık 8500 yıldır sürdürdüğü tarih yolculuğuna, “gelecek” yönünde devam ediyor...

 
 

Amasya
Amasya Tarihi
Amasya Tarihi Eserleri
Amasya Müzeleri
Amasya Doğa Güzellikleri
Amasya Kaplıcaları
Amasya Yaylaları
Amasya Yöre Kültürü
Amasya Yöre Mimarisi
Amasya El Sanatları
Amasya Yöresel Mutfak
Amasya Ulaşım
 

Ana Sayfa  -  İletişim  -  Yasal Uyarı  -   Site Haritası  -   Künye

 

 
Amasya Seyahat Rehberi
Amasya Otelleri
Amasya Pansiyonları
Amasya Restoranları
Amasya Kiralık Araç
Amasya Seyahat Acenteleri
Amasya Alışveriş Rehberi
Amasya Yöresel Gıda Ürünleri
Amasya Yöresel El Sanatı Ürünleri
Amasya Gezi Rehberi
Amasya
Amasya Tarihi
Amasya Tarihi Eserleri
Amasya Müzeleri
Amasya Yaylaları
Amasya Doğal Güzellikleri
Amasya Kaplıcaları
Amasya Ulaşım

Amasya Kültür Rehberi

Amasya Yöre Kültürü
Amasya Yöresel Mimari
Amasya El Sanatları
Amasya Yöresel Mutfak
 
 
Bu sayfada bulunan bilgiler, yazılar, fotoğraflar 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası ile koruma altına alınmıştır. Lanse Tanıtım ve Yayıncılık Hizmetleri Ltd.Şti.'den önceden yazılı muvafakat alınmaksızın, iş bu web sayfasındaki bilgi ve fotoğrafların kullanılması, ya da bilgilerin kısmen ya da tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, yayınlanması, yayımlanması yasaktır.