Ana Sayfa / Amasya Ulaşım

 
Amasya Ulaşım

 

 

 

İl genelinde yolu olmayan bir yerleşim merkezi bulunmadığı gibi, köy yollarının da %90’ı asfalt olan Amasya’da, yaz-kış, herhangi bir ulaşım sorunu yaşanmıyor.
Amasya Otobüs Terminali’ndeki gelen ve giden şehirlerarası otobüs sayısı, ortalama 140 ve Amasya ile komşu iller Samsun ve Çorum arasında, her saat araç bulmak mümkün.

Karayolu
Samsun, Tokat ve Çorum’a kara yolu ile bağlı olan Amasya’nın transit karayolu güzergahı; “100-17”, “100-18” ve “100-19” kontrol kesim numaralı devlet yolu (Avrupa-İran Uluslararası Transit Karayolu) üzerinde yer alıyor. Samsun’a yaklaşık 130 kilometre uzaklıkta olan Amasya; diğer komşu illerden Tokat’a yaklaşık 114 kilometre, Çorum’a ise yaklaşık 95 kilometre mesafede...

Havayolu
İl merkezi; Merzifon ilçesindeki Amasya Merzifon Havaalanı’na 46 kilometre, ayrıca deniz yolu ve Çarşamba Havaalanı’na da 130 kilometre uzaklıkta…

Demiryolu
Çevre illerden trenle ulaşılabilecekler ve demiryolu ulaşımını tercih ederek daha uzak şehirlerden gelecek olanlar; Amasya’ya, Sivas – Samsun demiryolu hattını kullanarak, ulaşabiliyorlar. Sivas’a geldikten sonra yaklaşık 225 kilometre, Samsun’a geldikten sonra da yaklaşık 130 kilometre mesafede olan Amasya’ya, karayolu uzantılı ulaşım sağlanabiliyor.

Deniz Yolu
Deniz yolu ulaşımı için ise; Samsun’a kadar gelip oradan karayoluyla Amasya’ya geçmek gerekiyor. Bu da Samsun ve Amasya arasında, yaklaşık 130 kilometrelik bir yolculuk anlamına geliyor.

 
 
 

Amasya
Amasya Tarihi
Amasya Tarihi Eserleri
Amasya Müzeleri
Amasya Doğa Güzellikleri
Amasya Kaplıcaları
Amasya Yaylaları
Amasya Yöre Kültürü
Amasya Yöre Mimarisi
Amasya El Sanatları
Amasya Yöresel Mutfak
Amasya Ulaşım
 

Ana Sayfa  -  İletişim  -  Yasal Uyarı  -   Site Haritası  -   Künye

 

 
Amasya Seyahat Rehberi
Amasya Otelleri
Amasya Pansiyonları
Amasya Restoranları
Amasya Kiralık Araç
Amasya Seyahat Acenteleri
Amasya Alışveriş Rehberi
Amasya Yöresel Gıda Ürünleri
Amasya Yöresel El Sanatı Ürünleri
Amasya Gezi Rehberi
Amasya
Amasya Tarihi
Amasya Tarihi Eserleri
Amasya Müzeleri
Amasya Yaylaları
Amasya Doğal Güzellikleri
Amasya Kaplıcaları
Amasya Ulaşım

Amasya Kültür Rehberi

Amasya Yöre Kültürü
Amasya Yöresel Mimari
Amasya El Sanatları
Amasya Yöresel Mutfak
 
 
Bu sayfada bulunan bilgiler, yazılar, fotoğraflar 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası ile koruma altına alınmıştır. Lanse Tanıtım ve Yayıncılık Hizmetleri Ltd.Şti.'den önceden yazılı muvafakat alınmaksızın, iş bu web sayfasındaki bilgi ve fotoğrafların kullanılması, ya da bilgilerin kısmen ya da tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, yayınlanması, yayımlanması yasaktır.