Ana Sayfa / Amasya Doğal Güzellikleri / Borabay Gölü

 
Borabay Gölü

 

Borabay Gölü GPS Koordinatları: N 40.804799 - E 36.158699 Rakım:1068 m.
 

Amasya’ya 65 kilometre uzaklıktaki göl, Amasya–Taşova karayolu üzerinde bulunuyor ve gerek doğa yürüyüşü, gerekse piknik ve kamp alanı olarak, ilgi çekici bir konuma sahip. Doğal set gölü özelliği taşıyan gölde; kayıklarla tur atabilir, mesire alanlarında mangalın tadına varabilir, çadırınızı kurup doğayla baş başa kalmanın keyfini yaşayabilirsiniz. Özellikle şehir yaşamının stresinden arınmak isteyenler için; kelimenin tam anlamıyla "derde deva" bir mekân burası!..

Boyu 500 metre olan, genişliği 40 ile 110 metre arasında değişen ve denizden 800 metre yüksekte bulunan gölün en derin yeri ise, 11 metre…
Ormanlık alan içinde bungalov tipi evleri, piknik alanları, doğa yürüyüş yolları ile Borabay Gölü; yerli ve yabancı ziyaretçiler için, sakin ve sessiz bir dinlenme yeri niteliğinde... Orman Genel Müdürlüğü’ne ait bungalovların dışında; işletmesi belediye tarafından yapılan ve apart otel tarzındaki ahşap evlerde de kalınabilir. Borabay kasabasından gelen yolun göle kavuştuğu noktadaysa, yine belediye tarafından işletilen bir restoran bulunuyor.

Hafta sonları, çevre ilçelerden gelen yerli halk tarafından, piknik alanı olarak değerlendirilen göl çevresi; haftanın yorgunluğunu atmak isteyen piknikçiler için keyifli bir fırsat sunuyor.
Sonbahar ve kış aylarında farklı güzellikler sergileyen gölün çevresindeki ormanlık patika; gürgen, kayın, kestane, sarıçam ve karaçam ağaçlarının gölgeleri eşliğinde, eşine az rastlanır güzellikte bir yürüyüş parkuru…

Gölün yüzeyine sarkmış ve mevsimine göre kâh yeşilin, kâh sarının ve kahverenginin değişik tonlarını yansıtan ağaçların manzarası ise; gerek resim, gerekse fotoğraf sanatına ilgi duyanlar için, kaçırılmaması gereken enstantaneler içeriyor.

 
 
Foto Galeri

Amasya
Amasya Tarihi
Amasya Tarihi Eserleri
Amasya Müzeleri
Amasya Doğa Güzellikleri
Amasya Kaplıcaları
Amasya Yaylaları
Amasya Yöre Kültürü
Amasya Yöre Mimarisi
Amasya El Sanatları
Amasya Yöresel Mutfak
Amasya Ulaşım
 

Ana Sayfa  -  İletişim  -  Yasal Uyarı  -   Site Haritası  -   Künye

 

 
Amasya Seyahat Rehberi
Amasya Otelleri
Amasya Pansiyonları
Amasya Restoranları
Amasya Kiralık Araç
Amasya Seyahat Acenteleri
Amasya Alışveriş Rehberi
Amasya Yöresel Gıda Ürünleri
Amasya Yöresel El Sanatı Ürünleri
Amasya Gezi Rehberi
Amasya
Amasya Tarihi
Amasya Tarihi Eserleri
Amasya Müzeleri
Amasya Yaylaları
Amasya Doğal Güzellikleri
Amasya Kaplıcaları
Amasya Ulaşım

Amasya Kültür Rehberi

Amasya Yöre Kültürü
Amasya Yöresel Mimari
Amasya El Sanatları
Amasya Yöresel Mutfak
 
 
Bu sayfada bulunan bilgiler, yazılar, fotoğraflar 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası ile koruma altına alınmıştır. Lanse Tanıtım ve Yayıncılık Hizmetleri Ltd.Şti.'den önceden yazılı muvafakat alınmaksızın, iş bu web sayfasındaki bilgi ve fotoğrafların kullanılması, ya da bilgilerin kısmen ya da tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, yayınlanması, yayımlanması yasaktır.